A recent study by a marking research firm shows that the average expenditure on Valentine’s Day is $100.89. A survey was conducted to analyze the difference between spending levels between male and female consumers. The average expenditure in the sample of 40 male consumers was $135.67, and the average expenditure in a sample of 30 female consumers was $68.64. Based on past studies, the population standard deviation for male consumers is assumed $35, and that for female consumers is assumed $20. Develop a 99% confidence interval for the difference between the two population means.

Respuesta :

Answer:

[tex]67.03-2.58\sqrt{\frac{35^2}{40}+\frac{20^2}{30}}=49.92[/tex]  

[tex]67.03+2.58\sqrt{\frac{35^2}{40}+\frac{20^2}{30}}=84.14[/tex]  

So on this case the 99% confidence interval would be given by [tex]49.92 \leq \mu_M -\mu_F \leq 84.14[/tex]  

Step-by-step explanation:

Previous concepts  

A confidence interval is "a range of values that’s likely to include a population value with a certain degree of confidence. It is often expressed a % whereby a population means lies between an upper and lower interval".  

The margin of error is the range of values below and above the sample statistic in a confidence interval.  

Normal distribution, is a "probability distribution that is symmetric about the mean, showing that data near the mean are more frequent in occurrence than data far from the mean".  

[tex]\bar X_M =135.67[/tex] represent the sample mean for male

[tex]\bar X_F =68.64[/tex] represent the sample mean for female

nM=40 represent the sample of amles

nF=30 represent the sample of females

[tex]\sigma_M =35[/tex] population standard deviation for males

[tex]\sigma_F =20[/tex] population standard deviation for fmale

[tex]\mu_M -\mu_F[/tex] parameter of interest.

Solution to the problem

The confidence interval for the difference of means is given by the following formula:  

[tex](\bar X_1 -\bar X_2) \pm z_{\alpha/2}\sqrt{\frac{\sigma^2_M}{n_1}+\frac{\sigma^2_F}{n_F}}[/tex] (1)  

The point of estimate for [tex]\mu_M -\mu_F[/tex] is just given by:

[tex]\bar X_M -\bar X_F =135.67-68.64=67.03[/tex]

Since the Confidence is 0.99 or 99%, the value of [tex]\alpha=0.01[/tex] and [tex]\alpha/2 =0.005[/tex], and we can use excel, a calculator or a table to find the critical value. The excel command would be: "=-NORM.INV(0.005,0,1)".And we see that [tex]z_{\alpha/2}=2.58[/tex]  

Confidence interval

Now we have everything in order to replace into formula (1):  

[tex]67.03-2.58\sqrt{\frac{35^2}{40}+\frac{20^2}{30}}=49.92[/tex]  

[tex]67.03+2.58\sqrt{\frac{35^2}{40}+\frac{20^2}{30}}=84.14[/tex]  

So on this case the 99% confidence interval would be given by [tex]49.92 \leq \mu_M -\mu_F \leq 84.14[/tex]  

Answer:

Step-by-step explanation:

Ver imagen graceodunlami
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico