chanice drives her scooter 7 kilometers north. she stops for lunch and then drives 5 kilometers east. what distance did she cover? what was her displacement?

Respuesta :

Answer:

Distance = 12 km

Displacement = 8.6 km

Explanation:

Given:

Chanice drives her scooter 7 kilometers North.

Chanice drives 5 kilometers east.

Let 'A' be initial position of Chanice, 'B' be the position when Chanice covered 7 km and 'C' be the final position.

Now, as per question:

AB = 7 km, BC = 5 km.

Therefore, total distance traveled by Chanice is equal to the sum of the distances AB and BC. So,

Total distance = AB + BC = 7 km + 5 km = 12 km

Now, displacement is the difference between the final position and initial position.

Final position is C and initial position is A. So, displacement is AC.

Therefore, displacement = AC

Now, using pythagoras theorem, we can find AC.

[tex]AC^2=AB^2+BC^2\\\\AC^2=7^2+5^2\\\\AC^2=49+25\\\\AC=\sqrt{74}=8.6\ km[/tex]

Therefore, her displacement is 8.6 km.

Ver imagen DarcySea
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico