Calculate the de Broglie wavelength of (a) a mass of 1.0 g traveling at 1.0 m s−1 , (b) the same, traveling at 1.00 × 105 km s−1 , (c) an He atom traveling at 1000 m s−1 (a typical speed at room temperature), (d) yourself traveling at 8 km h−1 , and (e) yourself at rest.

Respuesta :

Answer:

a)[tex]\lambda=6.63\times10^{-31}m [/tex]

b)[tex]\lambda=6.63\times10^{-39}m [/tex]

c)[tex]\lambda=9.97\times10^{-11}m [/tex]

d)[tex]\lambda=4.03\times10^{-36} [/tex]m

e)λ=∞

Explanation:

De Broglie discovered that an electron or other mass particles can have a wavelength associated, and that wavelength (λ) is:

[tex]\lambda=\frac{h}{P}=\frac{h}{mv} [/tex]

with h the Plank's constant ([tex]6.63\times10^{-34}\frac{m^{2}kg}{s}[/tex]) and P the momentum of the object that is mass (m) times velocity (v).

a)[tex] \lambda=\frac{6.63\times10^{-34}}{(1.0\times10^{-3}kg*1.0)}[/tex]

[tex]\lambda=6.63\times10^{-31}m [/tex]

b)[tex] \lambda=\frac{6.63\times10^{-34}}{(1.0\times10^{-3}*(1.00\times10^{8}))}[/tex]

[tex]\lambda=6.63\times10^{-39}m [/tex]

c)[tex] \lambda=\frac{6.63\times10^{-34}}{(6.65\times10^{-27}*1000)}[/tex]

[tex]\lambda=9.97\times10^{-11}m [/tex]

d)[tex] \lambda=\frac{6.63\times10^{-34}}{(74*2.22)}[/tex]

[tex]\lambda=4.03\times10^{-36} [/tex]m

e) [tex] \lambda=\frac{6.63\times10^{-34}}{(74*0)}[/tex]

λ=∞

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico