Answer:
The answer is:
A 15% increase in inventory turns for Toys by Tom, Inc. would bring this ratio to 4.8 times, suggesting improvement in efficiency.
Explanation:
We have the current Inventory turnover = COGS / Inventory = 41,700/10,000 = 4.17 times
=> An 15% increase in the Inventory turnover will bring the Inventory turnover ratio to: 4.17 x 1.15 = 4.8 times;
Increasing in inventory turnover may be the result of higher sales ( thus higher COGS) or low level of inventory holding - thus limiting the resources spending on idle inventory. So, higher level of inventory turnover in someways suggesting improvement in efficiency.