Respuesta :

Magnitude of displacement is 6.32 m

Explanation:

Let east be positive x axis and north be positive y axis.

A student moves 8.0 m to the west, 6.0 m to the north, and 10.0 m to the east.

            8 m to west = -8 i

            6 m to north = 6 j

            10 m to east = 10 i

Total displacement = -8 i + 6 j + 10 i

Total displacement = 2 i + 6 j

[tex]\texttt{Magnitude = }\sqrt{2^2+6^2}\\\\\texttt{Magnitude = }6.32m[/tex]

Magnitude of displacement is 6.32 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico