Answer:
(a) [tex]\lambda=1.227\ A[/tex]
(b) [tex]\lambda=0.388\ A[/tex]
(c) [tex]\lambda=0.038\ A[/tex]
Explanation:
Given that,
(a) An electron accelerated from rest through a potential difference of 100 V. The De Broglie wavelength in terms of potential difference is given by :
[tex]\lambda=\dfrac{h}{\sqrt{2meV} }[/tex]
Where
m and e are the mass of and charge on an electron
On solving,
[tex]\lambda=\dfrac{12.27}{\sqrt{V} }\ A[/tex]
V = 100 V
[tex]\lambda=\dfrac{12.27}{\sqrt{100} }\ A[/tex]
[tex]\lambda=1.227\ A[/tex]
(b) V = 1 kV = 1000 V
[tex]\lambda=\dfrac{12.27}{\sqrt{V} }\ A[/tex]
[tex]\lambda=\dfrac{12.27}{\sqrt{1000} }\ A[/tex]
[tex]\lambda=0.388\ A[/tex]
(c) If [tex]V=100\ kV=10^5\ V[/tex]
[tex]\lambda=\dfrac{12.27}{\sqrt{10^5} }\ A[/tex]
[tex]\lambda=0.038\ A[/tex]
Hence, this is the required solution.