Respuesta :

Answer:

0.93 atm is the total pressure for the mixture

Explanation:

In a mixture of gases, we can apply the Ideal Gases Law to determine the total pressure.

Total pressure . V = Total moles . R. T

Let's find out the total moles. Therefore, we must convert the mass to moles:

0.4 g / 2 g/mol = 0.200 mol

2 g / 28g/mol = 0.0714 mol

10.5 g / 44g/mol = 0.238 mol

Total moles = 0.200 + 0.143 + 0.0714 → 0.4144 moles

We replace the data to the formula

Total pressure . 10L = 0.4144 moles . 0.082 L.atm/mol.K . 273K

Total pressure = (0.4144 moles . 0.082 L.atm/mol.K . 273K) / 10L

Total pressure = 0.93 atm

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico