An empty 190 kg elevator accelerates upward at 1.8 m/s 2 . The acceleration of gravity is 9.8 m/s 2 . What is the tension in the cable that lifts the elevator cab

Respuesta :

Answer:

The tension in the cable that lifts the elevator = 2204 N

Step-by-step explanation:

Tension in cable acting upward  = T

Weight of lift acting downward = W = mg

                                                   = (190)(9.8) = 1862 N

Total force acting in vertical direction = ∑Fy = T - mg

Force applied to move elevator upward = F = ma

                                                                   =(190)(1.8) =342 N

Total force acting in vertical direction = Force applied to move elevator upward

T - mg = ma

T = mg + ma

T= 1862 +342

T = 2204 N

Answer: Tension =1520 N

Step-by-step explanation: Given:

Mass of elevator=190kg

Acceleration of elevator=1.8m/s^2

Acceleration due to gravity =9.8m/s^2

Weight acting downward=W=mg

W= 190Kg×9.8m/s^2

W=1862N

Upward force is Tension

EFy=may

+ is up

- is down

T - 1862=190(1.8)

T=1862-342

T= 1520N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico