Answer:
The angular speed of the student is 1.144 rad/s.
Explanation:
Given that,
Mass of two objects = 1 kg
Distance = 1 m
Angular speed = 0.76 rad/s
Suppose The moment of inertia of the student plus stool is 3.0 kg-m² and is assumed to be constant. The student then pulls the objects horizontally to 0.40 m from the rotation axis.
We need to calculate the initial moment of inertia of the student & stool plus the two masses:
Using formula of moment of inertia
[tex]I_{i}=I_{s+s}+mr^2+mr^2[/tex]
Put the value into the formula
[tex]I_{i}=3.0+1.0\times1.0^2+1.0\times1.0^2[/tex]
[tex]I_{i}=5\ kg-m^2[/tex]
We need to calculate the the final moment of inertia of the student & stool plus the two masses
Using formula of moment of inertia
[tex]I_{f}=I_{s+s}+mr^2+mr^2[/tex]
Put the value into the formula
[tex]I_{f}=3.0+1.0\times0.40^2+1.0\times0.40^2[/tex]
[tex]I_{f}=3.32\ kg-m^2[/tex]
We need to calculate the angular speed
Using conservation of momentum
[tex]I_{i}\times\omega_{i}=I_{f}\times\omega_{f}[/tex]
Put the value into the formula
[tex]5\times0.76=3.32\times\omega_{f}[/tex]
[tex]\omega_{f}=\dfrac{5\times0.76}{3.32}[/tex]
[tex]\omega_{f}=1.144\ rad/s[/tex]
Hence,The angular speed of the student is 1.144 rad/s.