Respuesta :
Answer : The correct option is, (d) $13,110.00
Explanation : Given,
Price when company purchased equipment = $12000
Sales tax price = $600
Freight charges = $240
Damage charges = $420
Installation costs = $270
Now we have to determine the total cost of the equipment.
Total cost of the equipment = Purchased price + Sales tax price + Freight charges + Installation costs
Total cost of the equipment = $12000 + $600 + $240 + $270
Total cost of the equipment = $13110.00
Thus, the total cost of the equipment is, $13110.00
The cost of the equipment is $13,110.
- The calculation is as follows:
Total cost of the equipment = Purchased price + Sales tax price + Freight charges + Installation costs
= $12000 + $600 + $240 + $270
= $13110.00
Thus, we can conclude that the cost of the equipment is $13110.00.
Learn more: brainly.com/question/17429689