Two tiny, spherical water drops, with identical charges of −8.00 ✕ 10^(−17) C, have a center-to-center separation of 2.00 cm.
What is the magnitude of the electrostatic force acting between them?

Respuesta :

Answer:

F=1.4384×10⁻¹⁹N

Explanation:

Given Data

Charge q= -8.00×10⁻¹⁷C

Distance r=2.00 cm=0.02 m

To find

Electrostatic force

Solution

The electrostatic force between between them can be calculated from Coulombs law as

[tex]F=\frac{kq^{2} }{r^{2} }[/tex]

Substitute the given values we get

[tex]F=\frac{(8.99*10^{9} )*(-8.00*10^{-17} )^{2} }{(0.02)^{2} }\\ F=1.4384*10^{-19} N[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS