A dragster and driver together have mass891.3 kg.The dragster, starting from rest,attains a speed of 25.2 m/s in 0.62 s.Find the average acceleration of the drag-ster during this time interval.

Respuesta :

Answer:

40.645 m/s²

Explanation:

Acceleration: This can be defined as the rate of change of velocity. The S.I unit of acceleration is m/s². Mathematically,

a = (v-u)/t................................. Equation 1

Where a = acceleration, v = velocity, u = initial velocity, t = time.

Given: v = 25.2 m/s, u = 0 m/s, t = 0.62 s.

Substituting into equation 1

a = (25.2-0)/0.62

a = 25.2/0.62

a = 40.645 m/s²

Hence the average acceleration of the drag-star = 40.645 m/s²

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico