joanozuah
contestada

A body of mass 20kg is set in motion by two forces 3N and 4N acting at right angles to each other, determine the magnitude of the acceleration​

Respuesta :

Answer:0.25 meter per second square

Explanation:

Resultant force =√(4×4+3×3)

Resultant force=√(25)

Resultant force =5 Newton

But acceleration= force÷mass

Acceleration=5÷20

Acceleration=0.25

The required magnitude of the acceleration of the body is 0.25 m/s².

The change of velocity with respect to time concerning the application of some net external force is known as acceleration.

Given data:

The mass of the body is m = 20 kg.

The magnitude of forces at right angles are, 3 N and 4 N.

Now the net external force for the given magnitude of forces is calculated as,

[tex]F_{net} = \sqrt{3^{2}+4^{2}}\\\\ F_{net}=5 \;\rm N[/tex]

Now applying Newton's Second law of motion to obtain the value of acceleration as,

[tex]F_{net}=m \times a[/tex]

Solving as,

 [tex]5 =20 \times a\\\\ a= 0.25 \;\rm m/s^{2}[/tex]

Thus, we can conclude that the required magnitude of the acceleration of the body is 0.25 m/s².

Learn more about the acceleration here:

https://brainly.com/question/2437624

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico