Answer:
1. 27.8 degree north of east
2. 3.98 m/s
3. 151 s
Explanation:
1. For the boat to reach a point on the opposite bank directly east from the starting point, its vertical velocity component must be the same but in opposite direction with the river vertical velocity of 2.1 m/s. The 2 velocities would cancel each other so the boat has 0 vertical velocity relative to Earth.
The direction, relative to east is,
[tex]sin(\alpha) = 2.1/4.5 = 0.467[/tex]
[tex]\alpha = sin^{-1}(0.467) = 0.486 rad = 0.486*180/\pi = 27.8^0[/tex]
2. Since the vertical velocities cancels out, we only accounts for horizontal velocity
[tex]v_h^2 + v_v^2 = v^2 = 4.5 ^2 = 20.25[/tex]
[tex]v_h^2 + 2.1^2 = 20.25[/tex]
[tex]v_h^2 = 20.25 - 4.41 = 15.84[/tex]
[tex]v_h = \sqrt{15.84} = 3.98 m/s[/tex]
3. The time it takes to cross the 600m wide river at speed of 3.98 m/s, horizontally, is
t = 600 / 3.98 = 151 s