Respuesta :

Answer:

66.28 s

Explanation:

Step 1:

Acceleration,a=[tex]0.065m/s^2[/tex]

Time,t=9.75 min=[tex]9.75\times 60=585s[/tex]

1 min=60 s

Initial velocity,u=[tex]3.4m/s[/tex]

We have to find the final velocity of train.

We know that

[tex]v=u+at[/tex]

Substitute the values

[tex]v=3.4+0.065(585)=41.425m/s[/tex]

Step 2:

Now, initial velocity,u=41.425m/s

Deceleration,a=[tex]-0.625m/s^2[/tex]

Because the train velocity decreases

Final velocity, v=0

Again, substitute the values in the above formula

[tex]0-41.425=-0.625t[/tex]

[tex]-41.425=-0.625t[/tex]

[tex]t=\frac{-41.425}{-0.625}[/tex]

[tex]t=66.28s[/tex]

Hence, the train takes 66.28 s to come to stop from velocity 41.425m/s.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico