Answer:
a) Volume of the anchor is [tex]0.01612 m^3[/tex]
b) An anchor weighs 1,232.4 N in an air.
Explanation:
Weight of an anchor in water = W
Weight of an anchor in air = w
w - W = 158 N
Difference in weight will be equal to weight of water displaced as per as Archimedes principle.
Weight of the water = [tex]W_w=158 N[/tex]
Volume of an anchor = volume of water displaced = V
Density of water = [tex]\rho_w=1000 kg/m^3[/tex]
Mass of water displaced = m
[tex]W_w=m\times g[/tex]
[tex]W_w=\rho_w\times V\times g[/tex]
[tex]158 N=1000 kg/m^3\times V\times 9.8 m/s^2[/tex]
[tex]V=0.01612 m^3[/tex]
Volume of the anchor is [tex]0.01612 m^3[/tex]
Mass of iron anchor = m
Density of the an iron anchor = [tex]\rho_i=7800.00 kg/m^3[/tex]
Volume of the anchor = V = [tex]0.01612 m^3[/tex]
Weight of an anchor in an air = w
[tex]w=mg=\rho_i\times V\times g[/tex]
[tex]w=7800.00 kg/m^3\times 0.01612 m^3\times 9.8 m/s^2[/tex]
w = 1,232.4 N
An anchor weighs 1,232.4 N in an air.