A 11.6-kg monkey is hanging by one arm from a branch and swinging on a vertical circle. As an approximation, assume a radial distance of 65.3 cm is between the branch and the point where the monkey's mass is located. As the monkey swings through the lowest point on the circle, it has a speed of 3.50 m/s. Find (a) the magnitude of the centripetal force acting on the monkey and (b) the magnitude of the tension in the monkey's arm.

Respuesta :

Answer:

217.611 N

331.407 N

Explanation:

m = Mass of monkey = 11.6 kg

v = Velocity of the monkey = 3.5 m/s

r = Radius = 65.3 cm

g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²

Centripetal force is given by

[tex]F_c=\dfrac{mv^2}{r}\\\Rightarrow F_c=\dfrac{11.6\times 3.5^2}{0.653}\\\Rightarrow F_c=217.611\ N[/tex]

The magnitude of the centripetal force is 217.611 N

Balancing the forces we get

[tex]F_c=T-mg\\\Rightarrow T=F_c+mg\\\Rightarrow T=217.611+11.6\times 9.81\\\Rightarrow T=331.407\ N[/tex]

The tension in the monkey's arm is 331.407 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico