A trader enters into a one-year short contract to sell an asset for $60 when the spot price is $58. The spot price in one year proves to be $63. What is the traders gain or loss one-year from now?

Respuesta :

Answer:

$3 loss

Explanation:

Given that

Selling value of an asset = $60

Spot price at that time = $58

The Spot price in one year = $63

So, the now the gain or loss for one year would be

= Selling value of an asset - Spot price in one year

= $60 - $63

= $3 loss

Since we have to find out for one year so we considered the price for one year i.e selling price and the spot price            

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico