A hypothetical square shrinks at a rate of 49 squared meters per minute. At what rate are the sides of the square changing when the sides are 13m each?

Respuesta :

Answer:

-3.769 m/min

Explanation:

[tex]\dfrac{dA}{dt}[/tex] = Rate of change of area = -49 m²/min (negative due to shrinking)

s = Side length = 13 m

[tex]\dfrac{ds}{dt}[/tex] = Rate of change of side

Area of a square is given by

[tex]A=s^2[/tex]

Differentiating with respect to time

[tex]\dfrac{dA}{dt}=\dfrac{ds^2}{dt}\\\Rightarrow \dfrac{dA}{dt}=2s\dfrac{ds}{dt}\\\Rightarrow \dfrac{ds}{dt}=\dfrac{dA}{dt}\times \dfrac{1}{2s}\\\Rightarrow \dfrac{ds}{dt}=-49\times \dfrac{1}{13}\\\Rightarrow \dfrac{ds}{dt}=-3.769\ m/min[/tex]

The rate of change of the sides of the square is -3.769 m/min

ACCESS MORE
EDU ACCESS