Answer: The new water level of the cylinder is 24.16 mL
Explanation:
To calculate the volume of water displaced by silver, we use the equation:
[tex]\text{Density of substance}=\frac{\text{Mass of substance}}{\text{Volume of substance}}[/tex]
Density of silver = 10.49 g/mL
Mass of silver = 35.2 g
Putting values in above equation, we get:
[tex]10.49g/mL=\frac{35.2g}{\text{Volume of silver}}\\\\\text{Volume of silver}=\frac{35.2g}{10.49g/mL}=3.36mL[/tex]
We are given:
Volume of graduated cylinder = 20.8 mL
New water level of the cylinder = Volume of graduated cylinder + Volume of water displaced by silver
New water level of the cylinder = (20.8 + 3.36) mL = 24.16 mL
Hence, the new water level of the cylinder is 24.16 mL