A battery-operated car utilizes a 12.0 V system. Find the charge the batteries must be able to move in order to accelerate the 750 kg car from rest to 25.0 m/s, make it climb a 2.00×102 m high hill, and then cause it to travel at a constant 25.0 m/s by exerting a 5.00×102 N force for an hour.

Respuesta :

Answer:

3894531 coulombs

Explanation:

1 hour = 3600 seconds

Let g = 10m/s2

The distance that the car travel at 25 m/s over an hour is

s = 25 * 3600 = 90000 m

The total mechanical energy of the car is the sum of its kinetic energy to reach 25 m/s, its potential energy to climb up 200m high hill and it work to travel a distance of s = 90000m with F = 500 N force:

[tex] \sum E = E_k + E_p + E_W[/tex]

[tex]\sum E = mv^2/2 + mgh + Fs[/tex]

[tex]\sum E = 750*25^2/2 + 750*10*200 + 500*90000 = 46734375 J[/tex]

This energy is drawn from the battery over an hour (3600 seconds), so its power must be

[tex]P = E / t = 46734375/3600 = 12982 W[/tex]

The system is 12V so its current is

[tex]I = P/U = 12982 / 12 = 1081.8 A[/tex] or 1081.8 Coulombs/s

The the total charge it needs for 1 hour (3600 s) is

C = 1081.8 * 3600 = 3894531 coulombs

Lanuel

The quantity of charge the batteries must be able to move is equal to 3.9 μC.

Given the following data:

  • Voltage = 12.0 Volts
  • Mass = 750 kg
  • Speed = 25.0 m/s
  • Height = 200 meters.
  • Force = 500 Newton.
  • Time = 1 hour = 3600 seconds.

Scientific data:

  • Acceleration due to gravity = 9.8 [tex]m/s^2[/tex]

To find the quantity of charge the batteries must be able to move:

In this scenario, we would calculate the distance traveled and the total energy that is possessed by this battery-operated car.

For the distance.

Mathematically, the distance covered by an object is given by this formula:

[tex]Distance = speed \times time\\ \\ Distance = 25 \times 3600[/tex]

Distance = 90,000 meters.

For the total energy:

[tex]E = mgh + \frac{1}{2} mv^2 + Fd\\ \\ E=[750\times 9.8 \times 200] + \frac{1}{2} \times 750 \times 25^2 + [500 \times 90000]\\ \\ E=1470000+234375+45000000[/tex]

Total energy = 46,704,375 Joules.

Next, we would calculate the power consumed by this battery-operated car:

[tex]Power = \frac{Energy}{time}\\ \\ Power = \frac{46,704,375}{3600} [/tex]

Power = 12,973.44 Watts.

Also, we would calculate the current:

[tex]Current = \frac{power}{voltage} \\ \\ Current = \frac{12,973.44}{12}[/tex]

Current = 1,081.12 Amperes.

Now, we can calculate the quantity of charge the batteries must be able to move:

[tex]Q = current \times time\\ \\ Q = 1081.12 \times 3600[/tex]

Q = 3,892,032 Coulombs.

Note: 1 μC = [tex]1 \times 10^6 \;C[/tex]

Q = 3.9 μC

Read more on charge here: https://brainly.com/question/14327016

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico