Answer:
$8,000
Explanation:
The computation of the borrowed amount from the broker is shown below:
= Number of shares purchased × margin per share × remaining margin
= 500 shares × $40 per share × 40%
= $8,000
The remaining margin would be
= 100% - 60%
= 40%
In order to find out the borrowed amount we multiplied the number o shares purchased with the margin per share and the remaining margin so that the accurate value could come