Respuesta :
Answer:
B. $2,500
Explanation:
Given that
Total annual cost = $12,000 + $0.25 per unit
The $12,000 denotes the annual cost, so the monthly cost is
= $12,000 ÷ 12 months
= $1,000
And the number of units is 6,000
Now placing these values to the equation above
= $1,000 + 6,000 units × $0.25 per unit
= $1,000 + $1,500
= $2500
Based on the formula given for total labor costs, the indirect labor costs for the month will be $2,500.
What is the indirect cost for the month?
The formula given is for a yearly amount so it has to be converted to a monthly basis.
This can be done as:
= (12,000 + 0.25 x number of units) / 12
= 1,000 + 0.25 x number of units
Solving gives:
= 1,000 + 0.25 x 6,000
= $2,500
Find out more on labor costs at https://brainly.com/question/26527325.