A trucking company had 3 trucks. The first truck traveled 790 miles, the second truck traveled 830 miles, and the third truck traveled 948 miles. Each truck traveled 12 miles on a gallon of gas. Gas cost $1.60 per gallon. Compute the amount the trucking company spent on gas.

Respuesta :

Find the total miles of all 3 trucks:

790 + 830 + 948 = 2568

Divide the total by the 12 miles per gallon to find total

Gallons used:

2568 / 12 = 214 total gallons

Multiply total gallons by price:

214 x 1.60 = 342.40

Total amount = $342.40

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico