Answer:
C. $9.50 per direct labor-hour
Explanation:
The computation of the predetermined overhead rate is shown below:
Predetermined overhead rate = (Total estimated manufacturing overhead) ÷ (estimated direct labor-hours)
where,
Total estimated manufacturing overhead equals to
= Total fixed manufacturing overhead cost + Direct labor hours × variable manufacturing overhead per direct labor-hour
= $497,000 + 70,000 × $2.40
= $497,000 + $168,000
= $665,000
And, the direct labor-hours is 70,000
So the rate is equal to
= $665,000 ÷ 70,000
= $9.5 per direct labor-hour