Answer: The final pressure of carbon dioxide is 15.4 atm
Explanation:
To calculate the number of moles, we use the equation:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex]
Given mass of carbonic acid = 78.2 g
Molar mass of carbonic acid = 62 g/mol
Putting values in above equation, we get:
[tex]\text{Moles of carbonic acid}=\frac{78.2g}{62g/mol}=1.26mol[/tex]
For the given chemical reaction:
[tex]H_2CO_3(aq.)\rightarrow H_2O(l)+CO_2(g)[/tex]
By Stoichiometry of the reaction:
1 mole of carbonic acid produces 1 mole of carbon dioxide
So, 1.26 moles of carbonic acid will produce = [tex]\frac{1}{1}\times 1.26=1.26mol[/tex] of carbon dioxide
To calculate the pressure, we use the equation given by ideal gas, which follows:
[tex]PV=nRT[/tex]
where,
P = pressure of the carbon dioxide = ?
V = Volume of the container = 2.00 L
T = Temperature of the container = 298 K
R = Gas constant = [tex]0.0821\text{ L. atm }mol^{-1}K^{-1}[/tex]
n = number of moles of carbon dioxide = 1.26 moles
Putting values in above equation, we get:
[tex]P\times 2.00L=1.26mol\times 0.0821\text{ L atm }mol^{-1}K^{-1}\times 298K\\\\P=\frac{1.26\times 0.0821\times 298}{2.00}=15.4atm[/tex]
Hence, the final pressure of carbon dioxide is 15.4 atm