a village having a population of 4000, requires 150 litres of water per head per day. it has a tank measuring 20m x 15m x 6m. for how many days will the water of this tank last?

Respuesta :

The water will last for 3 days

Solution:

Given that, village having a population of 4000, requires 150 litres of water per head per day

Let us first find the volume of tank

The tank measuring 20m x 15m x 6m

Length = 20 m

Breadth = 15 m

Height = 6 m

[tex]volume\ of\ tank = length \times breadth \times height[/tex]

[tex]Volume\ of\ tank = 20 \times 15 \times 6 = 1800[/tex]

Thus volume of tank is 1800 cubic meter

From given,

Water required per person per day = 150 liters

Therefore, water required for 4000 people per day is:

[tex]\rightarrow 4000 \times 150 = 600000 \text{ liters }[/tex]

Convert to meters

[tex]600000 \text{ liters } = 600000 \times \frac{1}{1000}\ m^3\\\\600000 \text{ liters } = 600\ m^3[/tex]

How many days will the water of this tank last?

[tex]\text{Number of days water will last } = \frac{\text{volume of tank}}{\text{total water required per day}}[/tex]

[tex]\text{Number of days water will last } = \frac{1800}{600} = 3[/tex]

Thus the water will last for 3 days

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico