Answer: 144kpa
Explanation:
pressure density =p
The Gage pressure (P1)=48kpa
The height (h1)=3m
The Gage pressure (P2)=?
The height (h2)=9m
P=p * g * h
P1/P2=p * g * h1/p * g * h2
Cancelling out similar terms:
Therefore, P1/P2=h1/h2
P2=P1*h2/h1
Hence, P2=48*9/3=144kpa.