A two stage rocket leaves its launch pad moving vertically with an average acceleration of 4 m/s2. at 10 s after launch the first stage of the rocket (now without fuel) is released. the second stage now had an acceleration of 6 m/s2

a) how high is the rocket when the first stage seperates?

b)how fast is the rocket moving upon first stage seperation?

c) what will be the maximum height attained by the first stage after seperation?

d) what will be the distance between the first and second stages 2 s after separation

Respuesta :

Answer:

a) 200m

b) 40 m/s

c) 81.55m

d) 31.62m

Explanation:

Solution

a)

y = y0 + u×t+⅟2×a×t2 =

y0 = 0

u = 0

y = unknown

a = 4m/s2

t = time = 10 seconds

y = 0.5×4×102 = 200m

 

b) v = u + at

v = 0 + 4×10 = 40 m/s

 

c) v2 = u2 - 2×g×y

at maximum height  v = 0

we have

402 = 2×9.81×y

Y =81.55m

d)

for the stage 2 we haace

 y = y0 + u×t+⅟2×a×t2 =

y = 0 + 4×2+0.5×6×22 = 92m

for the stage one we have

y = 0+40×2-0.5×9.81×4= 60.38m

 

distance between the first and second stage  2s aftee separation = 92-60.38 = 31.62m

 

ACCESS MORE
EDU ACCESS