Assume that a particular person's skin is found to have a resistance of 1 x 105 Ω when dry and 1400 Ω when wet. How much current will flow into the body on contact with a 120 V household AC outlet with wet and dry skin. Please round your answers to one decimal place.

Respuesta :

Answer:

current through dry = 1.2 mA

current through wet = 85.7 mA

Explanation:

given data

resistance dry = 1 × [tex]10^{5}[/tex] Ω

resistance wet = 1400 Ω

voltage applied = 120 V

to find out

current

solution

we get here current through dry skin I dry = [tex]\frac{V}{R}[/tex]    ..................1

current = [tex]\frac{120}{1*10^5}[/tex] = 0.0012 A = 1.2 mA

and now we get

current through wet I wet = [tex]\frac{V}{R}[/tex] = [tex]\frac{120}{1400}[/tex] = 0.085714 A = 85.7 mA

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico