Answer:
5.98 s
Step-by-step explanation:
576 ft = 576 / 3.28 = 175.56 m
Let g = 9.81 m/s2. The time it takes for the ball to fall from 165.56 m high to the ground is
[tex]s = gt^2/2[/tex]
[tex]t^2 = 2s/g = 2*175.56/9.81 = 35.8[/tex]
[tex]t = \sqrt{35.8} = 5.98 s[/tex]