Answer:
The predicted height of the woman is 178.73 cm.
Step-by-step explanation:
Consider the provided function.
[tex]H(x) =2.75x+71.48[/tex]
Where x represents the height of humerus and H(x) represents the height of woman.
Substitute x=39 in above function.
[tex]H(x) =2.75(39)+71.48[/tex]
[tex]H(x) =107.25+71.48[/tex]
[tex]H(x) =178.73[/tex]
Hence, the predicted height of the woman is 178.73 cm.
The height of the woman is 178.73 cm.
Given to us,
function describing the height of a woman, H(x) =2.75x+71.48,
where, x is humerus (the bone from the elbow to the shoulder).
Height of a woman whose humerus is 39 cm long,
We can find the height of the woman by substituting the value of x in H(x).
H(x) =2.75x+71.48,
substituting x = 39 cm,
H(39) =2.75(39)+71.48,
= 178.73 cm
Therefore, the height of the woman is 178.73 cm.
To know more visit:
https://brainly.com/question/14170328