Answer: v² = u² + 2as
2as = v² - u²
a = (v² - u²) / 2s
a = (20.0² m²/s² - 6.00² m²/s²) / (2 * 50.0 m)
a = (400 m²/s² - 36 m²/s²) / (100 m)
a = (364 m²/s²) / (100 m)
a = 3.64 m/s²
Explanation:
Answer:1m/s^-2
Explanation:V=u+at where;
V(final velocity)=50m/s
U(Initial velocity)=20m/s
a(acceleration)=?
t(time)=30seconds
Therefore; 50=20+a(30)
Collect like terms
50-20=30a
30=30a
Divide both side by 30
a=1ms^-2