Answer:
140 watt
Explanation:
We are given that
Force applied by student ,F=28 N
Weight pulled by students=70 N
Displacement,s=15 m
Time=3 s
We have to find the power developed by the student.
Work done=w=[tex]F\times s[/tex]
Work done by the student=[tex]28\times 15=420 J[/tex]
Power=[tex]\frac{work\;done}{time}[/tex]
Using the formula
Power=[tex]\frac{420}{3}=140watt[/tex]
Hence, the power developed by the students=140 watt