Respuesta :
2.565L
Explanation:
- Charles law states that the volume of an ideal gas at constant pressure is directly proportional to the absolute temperature.V/T=K
V1/T1=V2/T2
Unit of Kelvin = 273.15
- To get the absolute temperature, we need to convert the degree celsius temperature to kelvin.
T1= 22+273.15= 295.15 K
T2 = 71+273.15= 344.15 K
V1 = 2.20 L
V2 =?
2.20/295.15=V2/344.15
0.00745 x 344.15 = 2.565 L
Hence, 2.565 L is the new volume of the balloon.
At constant pressure, the volume of an ideal gas is directly proportional to the absolute temperature. The new volume of the balloon is 2.565 L.
Charles law:
At constant pressure, the volume of an ideal gas is directly proportional to the absolute temperature.
[tex]\bold {\dfrac {V_1}{T_1} = \dfrac {V_2}{T_2}} }[/tex]
Where,
T1 - initial temperature = 22+273.15= 295.15 K
T2 - Final temperature = 71+273.15= 344.15 K
V1 - initial volume = 2.20 L
V2 - final volume =?
Put the values in the formula ,
2.20 / 295.15 = V2 / 344.15
V2 = 0.00745 x 344.15
V2 = 2.565 L
Therefore, the new volume of the balloon is 2.565 L.
To know more about Charles law:
https://brainly.com/question/12835309