As a graduating senior, Chun Kumora of Manhattan, Kansas, is eager to enter the job market at an anticipated annual salary of $54,000. Assuming an average inflation rate of 3 percent and an equal cost-of-living raise, what will his salary possibly become in ten years? In 20 years? (Hint: Use Appendix A.1.) To make real economic progress, how much of a raise (in dollars) does Chun need to receive next year and the year after?

Respuesta :

Answer:

a. Chun Kumora's salary in ten years=$72,571.48

b. Chun Kumora's salary in twenty years=$97,530.01

c. Amount of raise Chun needs to receive next year=$1,620

d. Amount of raise Chun needs to receive the year after=$3,288.60

Explanation:

When choosing a career, there are various factors that need to be considered. One such factor is the salary. The expected salary should match with the salary average salary in the market. In our case, the annual salary is expected to be $54,000, but in order to estimate future salary requirements, the inflation rate has to be considered since the value of money reduces with time. Lets solve Chun Kumora's case as follows;

a. Salary in ten Years

The future value of the $54,000 salary in ten years while accounting for inflation can be expressed as;

F.V=P.V(1+r)^n

where;

F.V=future value

P.V=present value

r=inflation rate

n=number of years

In our case;

F.V=unknown, yet to be determined

P.V=$54,000

r=3%=3/100=0.03

n=10 years

replacing;

F.V=54,000(1+0.03)^10

F.V=54,000(1.03)^10

F.V=$72,571.48

Chun Kumora's salary in ten years=$72,571.48

b. Salary in twenty Years

The future value of the $54,000 salary in twenty years while accounting for inflation can be expressed as;

F.V=P.V(1+r)^n

where;

F.V=future value

P.V=present value

r=inflation rate

n=number of years

In our case;

F.V=unknown, yet to be determined

P.V=$54,000

r=3%=3/100=0.03

n=20 years

replacing;

F.V=54,000(1+0.03)^20

F.V=54,000(1.03)^20

F.V=$97,530.01

Chun Kumora's salary in twenty years=$97,530.01

c.

Amount of raise Chun needs to receive next year;

In our case;

F.V=unknown, yet to be determined

P.V=$54,000

r=3%=3/100=0.03

n=1 year

replacing;

F.V=54,000(1+0.03)^1

F.V=54,000(1.03)^1

F.V=$55,620

Raise=Amount next year-current amount

where;

Amount next year=$55,620

current amount=$54,000

replacing;

Raise=56,620-54,000=$1,620

d.

Amount of raise Chun needs to receive the year after;

In our case;

F.V=unknown, yet to be determined

P.V=$54,000

r=3%=3/100=0.03

n=2 year

replacing;

F.V=54,000(1+0.03)^2

F.V=54,000(1.03)^2

F.V=$57,288.60

Raise=Amount next year-current amount

where;

Amount next year=$57,288.60

current amount=$54,000

replacing;

Raise=$57,288.60-54,000=$3,288.60

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico