If a child starts from rest at point A and lands in the water at point B, a horizontal distance L = 2.52 m from the base of the slide, determine the height h (in m) of the water slide.

Respuesta :

Answer:

The height of the water slide is 0.878 m

Explanation:

Given that,

Distance = 2.52 m

Suppose Children slide down a friction less water slide that ends at a height of 1.80 m above the pool.

We need to calculate the time

Using equation of motion

[tex]s=ut+\dfrac{1}{2}gt^2[/tex]

Put the value in the equation

[tex]1.80=0+\dfrac{1}{2}\times9.8\times t^2[/tex]

[tex]t^2=\dfrac{1.80\times2}{9.8}[/tex]

[tex]t=\sqrt{\dfrac{1.80\times2}{9.8}}[/tex]

[tex]t=0.606\ sec[/tex]

We need to calculate the velocity

Using formula of velocity

[tex]v = \dfrac{d}{t}[/tex]

Put the value into the formula

[tex]v=\dfrac{2.52}{0.606}[/tex]

[tex]v=4.15\ m/s[/tex]

We need to calculate height

Using conservation of energy

[tex]\dfrac{1}{2}mv^2=mgh[/tex]

[tex]h=\dfrac{v^2}{2g}[/tex]

Put the value into the formula

[tex]h=\dfrac{4.15^2}{2\times9.8}[/tex]

[tex]h=0.878\ m[/tex]

Hence, The height of the water slide is 0.878 m.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico