Respuesta :
Answer:
Mass of AgI formed=0.352g
Explanation:
AgNO3 + NaI ----‐>AgI + NaNO3
Volume of AgNO3 =5g/L
Mass of AgNO3 =C×V=0.25g
n(AgNO3)= m/Mr=0.0015mol
For NaI
V= 5g/l
Mass= C×v=0.25g
n=m/Mr=0.0017mol
n=0.0015mol
Mass=n× mr=0.352g
From the stoichiometry of the reaction, 0.45 g of AgI is formed.
First of all we have to obtain the molar concentration of AgNO3 using the formula;
Mass concentration = molar concentration × molar mass
Molar concentration = Mass concentration /molar mass
Molar concentration = 5.00 g/L/170 g/mol = 0.029 M
Number of moles of AgNO3 = molar concentration × volume
= 0.029 M × 56.6/1000 L= 0.0016 moles
Molar concentration of NaI = 5.00 g/L /150 g/mol = 0.033 M
Number of moles of NaI = 0.033 M × 56.6/1000 L = 0.0019 moles
The reaction equation is;
AgNO3 + NaI -----> AgI + NaNO3
Since the reaction is 1:1 then AgNO3 is the limiting reactant.
Mass of AgI formed = 0.0016 moles × 235 g/mol = 0.45 g
Learn more about stoichiometry: https://brainly.com/question/9743981