Respuesta :
Answer:
a) -2.34 m
b) -1.3 m/s
c) 0.056 m
d) 0.320 m/s
Explanation:
part a
Given:
s(0) = 0.27 m
v(0) = 0.14 m/s
a = -0.320 m/s^2
t = 4.50s
Using kinematic equation of motion for constant acceleration:
s (t) = s(0) + v(0)*t + 0.5*a*t^2
s ( 4.5 s ) = 0.27 + 0.14*4.5 + 0.5*-0.32*4.5^2
s(4.5) = -2.34 m
part b
Using kinematic equation of motion for constant acceleration:
v(t) = v(0) + a*t
v(4.5s) = (0.14) + (-0.32)(4.5) = -1.3 m/s
part c
Use equation for simple harmonic motion:
s(t) = A*cos(w*t)
v(t) = -A*w*sin (w*t)
a(t) = -A*(w)^2 * cos (w*t)
0.27 m = A*cos(w*t) .... Eq 1
0.14 m/s = - A*w*sin (w*t) .....Eq2
-0.320 = -A*(w)^2 * cos (w*t) .... Eq3
Solve the three equations above for A, w, and t
Divide 1 and 3:
w^2 = 0.32 / 0.27
w = 1.0887 rad / s
Divide 2 and 1:
w*tan(wt) = 0.14 / 0.27
tan(1.0887*t) = 0.476289
t = 0.4083 s
A = 0.27 / cos (1.0887*0.4083) = 0.3 m
Hence, the SHM is s(t) = 0.3*cos(1.0887*t)
s(4.5) = 0.3*cos(1.0887*4.5) = 0.056 m
part d
v(t) = - 0.32661 * sin (1.0887*t)
v(4.5) = - 0.32661 * sin (1.0887*4.5) = 0.320 m/s
The position and velocity of the particle in equilibrium position at the given parameters are;
A) x = -2.34 m
B) v_x = -1.3 m/s
C) x(4.5) = -0.076 m
D) v = 0.314 m/s
We are given;
Initial distance; x_i = 0.27 m
Initial velocity; v_xi = 0.14 m/s
Acceleration; a_x = - 0.32 m/s²
Time; t = 4.5 s
A) Formula for the particle's position as a function of time under constant acceleration is;
x = x_i + v_xi•t + ½a_x•t²
x = 0.27 + (0.14 × 4.5) + ½(-0.32 × 4.5²)
x = -2.34 m
B) Formula for it's velocity at the end of the time interval is;
v_x = v_xi + a_x•t
v_x = 0.14 + (-0.32 × 4.5)
v_x = -1.3 m/s
C) Formula for position in simple harmonic motion is;
x(t) = A cos(ωt + ϕ)
We know that acceleration is;
a = -ω²x
Thus;
-0.32 = -ω²(0.27)
ω = √(0.32/0.27)
ω = 1.089 rad/s
Now, velocity is the derivative of x(t). Thus;
v(t) = x'(t) = -Aω sin (ωt + ϕ)
At t = 0, we have;
0.14 = -A(1.089) × sin ϕ - - -(1)
Also, at t = 0,
0.27 = A cos ϕ - - - (2)
Divide equation 1 by equation 2 to get;
0.14/0.27 = -1.089 tan ϕ
ϕ = tan^(-1) (0.14/(0.27 × -1.089))
ϕ = -25.46°
Thus, putting -25.46° for ϕ in eq 2 gives;
0.27 = A cos (-25.46)
0.27 = A × 0.90183
A = 0.27/0.90183
A = 0.2994
Thus,
x(4.5) = 0.2994 cos((1.089 × 4.5) + (-25.46))
x(4.5) = -0.076 m
D) v = -0.2994 × 1.089 × sin 254.6
v = 0.314 m/s
Read more at; https://brainly.com/question/15089829