Respuesta :

Answer:

The charge carried by the droplet is [tex]1.330\times10^{-19}\ C[/tex]

Explanation:

Given that,

Distance =8.4 cm

Time = 0.250 s

Suppose tiny droplets of oil acquire a small negative charge while dropping through a vacuum in an experiment. An electric field of magnitude [tex]5.92\times10^4\ N/C[/tex] points straight down and if the mass of the droplet is [tex]2.93\times10^{-15} kg[/tex]

We need to calculate the acceleration

Using equation of motion

[tex]s=ut+\dfrac{1}{2}at^2[/tex]

Put the value into the formula

[tex]8.4\times10^{-2}=0+\dfrac{1}{2}\times a\times(0.250)^2[/tex]

[tex]a=\dfrac{8.4\times10^{-2}\times2}{(0.250)^2}[/tex]

[tex]a=2.688\ m/s^2[/tex]

We need to calculate the charge carried by the droplet

Using formula of electric filed

[tex]E=\dfrac{F}{q}[/tex]

[tex]q=\dfrac{ma}{E}[/tex]

Put the value into the formula

[tex]q=\dfrac{2.93\times10^{-15}\times2.688}{5.92\times10^4}[/tex]

[tex]q=1.330\times10^{-19}\ C[/tex]

Hence, The charge carried by the droplet is [tex]1.330\times10^{-19}\ C[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS