Respuesta :

To solve this problem we will apply the concepts related to the final volume of a body after undergoing a thermal expansion. To determine the temperature, we will use the given relationship as well as the theoretical value of the volumetric coefficient of thermal expansion of copper. This is, for example to the initial volume defined as [tex]V_1[/tex], the relation with the final volume as

[tex]V_2 = V_1 +0.163\% V_1[/tex]

[tex]V_2 = V_1 +0.00163V_1[/tex]

[tex]V_2 = 1.00163V_1[/tex]

Initial temperature = [tex]21.1\°C[/tex]

Let T be the temperature after expanding by the formula of volume expansion

we have,

[tex]V_2 = V_1 (1+\gamma \Delta t)[/tex]

Where [tex]\gamma[/tex] is the volume coefficient of copper [tex]5.1*10^{-5}/C[/tex]

[tex]1.00163V_1 = V_1(1+\gamma(T-21.1\°))[/tex]

[tex]1.00163 = 1+5.1*10^{-5}(T-21.1\°)[/tex]

[tex]0.00163 = 0.000051T-0.0010761[/tex]

[tex]T = 53.0608\°C[/tex]

Therefore the temperature is 53.06°C

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico