Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

1 liter = 1000 ml....so 2 liters and 450 ml = (2* 1000) + 450) = 2450 ml

5 liters = (5 * 1000) = 5000 ml

5000 ml - 2450 ml = 2550 ml or 2 liters and 550 ml <== this is how much is left

so he used 2450 ml in 1 month....and he has 5000 ml

5000/2450 ≈ 2.04 months <===  it will be all used up

Answer:

Step-by-step explanation:

1 litre = 1000 ml

5 liter = 5 * 1000 = 5000 ml

2 liter 450 ml = 2 liter + 450 ml = 2000 ml + 450 ml = 2450 ml

Oil left = 5000 - 2450 = 2550 ml

2550 - 2450 = 100 ml

4 liter 900ml is used in two months and 100 ml will be left over

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico