Respuesta :
So, we have 17(9) = 153 and 25(9) = 225
2(153 + 225) = 756
Since we need 2 coats, 2(756) = 1512
1512/400 = 3.78
Buying 3 gallons would cover 1200 square feet, so we'll need to buy a fourth to cover the rest and have some paint left over.
Mark as Brainliest
Answer:2.73 gallons of paint is needed.
Step-by-step explanation:
There are four walls in the room. The opposite walls are equal in length and width.
Maria has a rectangular room whose dimensions are 22 feet by 17 feet, with 7-foot ceilings.
The formula for determining the area of a rectangle is expressed as
Area = length × width
Area of each of the longer sides would be 22 × 7 = 154ft². Therefore, Area of the 2 longer sides would be
2 × 154 = 308ft²
Area of each of the shorter sides would be 17 × 7 = 119ft². Therefore,. Area of the 2 shorter sides would be
2 × 119 = 238ft²
Total area = 308 + 238 = 546ft²
Since there would be 2 coats of paint on the wall, the wall would be painted twice. The total area becomes
546 × 2 = 1092 ft²
If a gallon of latex paint can cover 400 square feet, then the amount of paint needed would be
1092/400 = 2.73 gallons