Respuesta :

Answer:

26.6 cm

Explanation:

We are given that

Spring constant=23.6 N/m

Force exert=6.28 N

We have to find the displacement.

We know that Hooke's law

[tex]F=kx[/tex]

Where k= Spring constant

x=Displacement

Using the formula

Then, we get

[tex]6.28=23.6 x[/tex]

[tex]x=\frac{6.28}{23.6}=0.266m[/tex]

We know that 1 m=100 cm

[tex]x=0.266\times 100=26.6 cm[/tex]

Hence, the displacement =26.6 cm

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico