Answer:
The horizontal force that will be needed to move the pickup along the same road at the same speed is 230 N
Explanation:
given information:
horizontal force, F = 200 N
speed, v = 2.4 m/s
total weight increase 42%
coefficient of friction decrease by 19%
now, lets take a look of horizontal system
F - F(friction) = 0
F = F(friction)
F = μ N
F = μ m g
μ m g = 200 N
now find the force to move the pickup along the same road at the same speed(F(move))
total weight increase 42%, m g = 1+0.42 = 1.42
he coefficient of rolling friction decreases by 19%, μ = 1 - 0.19 = 0.81
F (move) = (0.81μ) (1.42 m g)
= (0.81) (1.42) (μ m g)
= (0.81) (1.42) (200)
= 230 N