A cart rolling down an incline for 5.0 seconds has an acceleration of 4.0 m/s .If the cart has an initial speed of of 2.0 m/s ,what’s its final speed.

Respuesta :

Applying

v=u+a.t

(all the symbols are bearing their conventional meaning)

Here,u=2ms−1,t=5,a=4ms−2

So,v=2+4⋅5=22ms−1

Mark as Brainliest

Answer:

22m/s

Explanation:

V = u + at

= 2 + ( 4x5)

= 2 + 20

= 22m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico