Respuesta :
Answer:
Answer is = 12.3 x 10^6 N
Explanation:
We need to calculate force on the charge which is in Newtons:
Formula is = K q1q2/r^2
k is constant depeneds on the permitivity of the medium and its value is 9x10^9 Nm^2/C^2
q1 and q2 are charges and r is the distance between these two charges so just by putting values we get F= 9x10^9 x 1.1x10^-6/(8x10^-2)^2 (we get the above answer in newton)
The x component of the force on the charged particle is [tex]1.54\times 10^6\;\rm N[/tex]
How do you calculate the force?
Given that the particle has a charge of q = 1.1 μC and is located at a distance of x = 8 cm. The force on a charged particle can be given as below.
[tex]F = \dfrac {kq_1q_2}{r^2}[/tex]
Where k is the permittivity constant that is 9x10^9 Nm^2/C^2 and r is the distance.
Substituting the values in the above equation.
[tex]F=\dfrac {9\times 10^9\times 1.1\times 10^{-6}}{(8\times 10^{-2})^2}[/tex]
Force [tex]F = 1.54\times 10^6\;\rm N[/tex]
Hence we can conclude that the x component of the force on the charged particle is [tex]1.54\times 10^6\;\rm N[/tex]
To know more about the force, follow the link given below.
https://brainly.com/question/26115859.