Respuesta :

Answer:

17,000 units

Explanation:

Applying the contribution margin formula

Break even = Fixed cost/ contribution margin per unit

Calculating contribution margin per unit

CM = selling price - variable costs

In this case : selling price= $15

                    Variable cost= $ 10

CM = $15 - $10 = $5

BE = $85,000/ $5  

      =17,000 units

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico