Respuesta :
Answer : The correct option is, (b) 300. mL of 0.10 M CaCl₂
Explanation :
We have to calculate the number of moles of ions for the following aqueous solutions.
(a) 400. mL of 0.10 M NaCl
[tex]NaCl\rightarrow Na^++Cl^-[/tex]
NaCl dissociates to give 2 moles of ions.
[tex]\text{Moles of ion}=\text{Molarity of }NaCl\times \text{Volume of solution (in L)}[/tex]
Volume of solution = 400. mL = 0.400 L
[tex]\text{Moles of ion}=0.10M\times 0.400L=0.04mol[/tex]
Total moles of ion = 0.04 mol × 2 = 0.08 mol
(b) 300. mL of 0.10 M CaCl₂
[tex]CaCl_2\rightarrow Ca^{2+}+2Cl^-[/tex]
CaCl₂ dissociates to give 3 moles of ions.
[tex]\text{Moles of ion}=\text{Molarity of }CaCl_2\times \text{Volume of solution (in L)}[/tex]
Volume of solution = 300. mL = 0.300 L
[tex]\text{Moles of ion}=0.10M\times 0.300L=0.03mol[/tex]
Total moles of ion = 0.03 mol × 3 = 0.09 mol
(c) 200. mL of 0.10 M FeCl₃
[tex]FeCl_3\rightarrow Fe^{3+}+3Cl^-[/tex]
FeCl₃ dissociates to give 4 moles of ions.
[tex]\text{Moles of ion}=\text{Molarity of }FeCl_3\times \text{Volume of solution (in L)}[/tex]
Volume of solution = 200. mL = 0.200 L
[tex]\text{Moles of ion}=0.10M\times 0.200L=0.02mol[/tex]
Total moles of ion = 0.02 mol × 4 = 0.08 mol
From this we conclude that, [tex]CaCl_2[/tex] aqueous solutions contains the greatest number of ions.
Hence, the correct option is, (b) 300. mL of 0.10 M CaCl₂
The aqueous solution that contains the greatest number of ions is b. 300. mL of 0.10 M CaCl₂.
a. The number of moles in 400. mL of 0.10 M NaCl is:
[tex]0.400 L \times \frac{0.10mol}{L} = 0.040mol[/tex]
Each mole of NaCl contains 2 moles of ions (1 Na⁺ and 1 Cl⁻). The moles of ions in 0.040 moles of NaCl are:
[tex]0.040molNaCl \times \frac{2molIons}{1molNaCl} = 0.080 mol Ions[/tex]
b. The number of moles in 300. mL of 0.10 M CaCl₂ is:
[tex]0.300 L \times \frac{0.10mol}{L} = 0.030mol[/tex]
Each mole of CaCl₂ contains 3 moles of ions (1 Ca²⁺ and 2 Cl⁻). The moles of ions in 0.030 moles of CaCl₂ are:
[tex]0.030molNaCl \times \frac{3molIons}{1molNaCl} = 0.090 mol Ions[/tex]
c. The number of moles in 200. mL of 0.10 M FeCl₃ is:
[tex]0.200 L \times \frac{0.10mol}{L} = 0.020mol[/tex]
Each mole of FeCl₃ contains 4 moles of ions (1 Fe³⁺ and 3 Cl⁻). The moles of ions in 0.020 moles of FeCl₃ are:
[tex]0.020molNaCl \times \frac{4molIons}{1molNaCl} = 0.080 mol Ions[/tex]
The aqueous solution that contains the greatest number of ions is b. 300. mL of 0.10 M CaCl₂.
Learn more: https://brainly.com/question/9492806