An object is released from rest on a planetthat has no atmosphere. The object fallsfreely for 2.03 m in the first second.What is the magnitude of the accelerationdue to gravity on the planet?

Respuesta :

Answer:

4.06 m/s

Explanation:

It's pretty easy

since it has no atmosphere, so there won't be air/wind resistance that will slow it down.

Distance = ut + (1/2) g t^2

Distance = 2.03

U = initial velocity = 0

t = time = 1sec

g = x

2.03 = x(1^2)/2

4.06 = x

x = g = 4.06.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico